wtorek, 24 września 2013

Rozwój osobisty dzięki Feng Shui


Dla niektórych z nas Feng Shui może jawić się jako specyficzny styl wystroju wnętrz albo rodzaj niezbyt skomplikowanej magii. Chcąc być modnym czasami staramy się zastosować kilka reguł, głównie w związku z przestawianiem mebli i innym meblowaniem domu.
Feng Shui jest jednak czymś więcej niż tylko manierą w urządzaniu mieszkania czy magicznym lekarstwem na wszelkie niedostatki w pracy i w miłości.

Na nazwę Feng Shui składają się dwa chińskie słowa, - wiatr i woda. Symbolizują one przepływ naturalnych energii w górze i w dole. Energie oraz wszystko co wiąże się z ich przepływem, stanowią obiekt zainteresowania sztuki Feng Shui. Obecnie dość często używa się słowa energia, co sprawiło że stało się to słowo niezbyt ważne.
Naturalna energia, której przepływem zajmuje się Feng Shui, to wszechobecna siła życiowa, nazywana w kulturach Wschodu Chi. Jej obecność i harmonijny przepływ jest naturalnym stanem i jednocześnie warunkiem dla wszelkiego istnienia.
Przenika ona wszystko i wszystkich, w równym stopniu wpływając na stan fizyczny, psychiczny i emocjonalny człowieka, oraz atmosferę miejsca. Dlatego też w niektórych mieszkaniach, domach czujemy się lepiej a w innych gorzej. 




Feng Shui oferuje człowiekowi możliwość świadomego kontrolowania i regulowania przepływu energii w każdym rodzaju przestrzeni.
Dlatego Feng Shui jest uważane za sztukę aranżacji przestrzeni w taki sposób, by w jej obrębie zharmonizować przepływ energii.

Feng Shui opiera się na założeniu, że mieszkanie stanowi odzwierciedlenie tak wnętrza, jak i stanu zewnętrznego swego właściciela. Wszystko co tworzymy i czym się zajmujemy, zabarwiamy unikalnością swojej osobowości, w ten sposób dając wyraz naturalnej skłonności do samoekspresji.
Może Ci się zdawać że układ twojego mieszkania jest dziełem przypadku, a umeblowanie nie było twoja decyzją tylko np. wpływem partnera. Jednak każde zewnętrzne ograniczenie dotyczące twojej sytuacji mieszkaniowej odzwierciedla twój aktualny sposób postrzegania siebie i świata w takim samym stopniu, jak każdy świadomy wybór.
Zastosowanie sztuki Feng Shui pozwoli Ci wprowadzić nie tylko zmiany w mieszkaniu, ale także i swoim życiu.
Niezależnie kto czy co miało wpływ na umeblowanie twojego mieszkania , od Ciebie zależy stan, w jakim je utrzymasz. Jeśli panuje w nim porządek i świeżość, najprawdopodobniej właśnie tak jest w twoim życiu. Jeśli jednak panuje wokół ciebie bałagan, to w twoim życiu prawdopodobnie jest bardzo podobnie. Dzięki sztuce Feng Shui będziesz mógł to zmienić, ponieważ sztuka ta oferuje Ci możliwość świadomego kontrolowania swego życia i rozwoju poprzez diagnozowanie ich bieżącego stanu, wzmacnianie atutów i modyfikowanie braków. (Jak żyć Świadomie, Feng Shui, R. Oślizło)

Jest wiele szkół Feng Shui, jednak tutaj zajmiemy się najważniejszymi zasadami kilku z nich.
Feng Shui dysponuje doskonałym schematem poszczególnych sfer ludzkiego życia, przyporządkowanych określonym częściom mieszkania. Schemat jest ten prosty, oraz elastyczny, by można go dopasować do każdego pomieszczenia i przestrzeni. Nosi on nazwę Bagua, i wywodzi się z I Cingu, Księgi Przemian. Ma on kształt regularnego ośmiokąta podzielonego przekątnymi na osiem równych części, ze znakiem jin- jang w centrum.
Ponieważ zawsze przybiera kształt pomieszczenia lub powierzchni, na którą jest nakładany, dlatego przedstawiany jest w postaci kwadratu lub prostokąta ma dziewięć równych części. 




Siatkę Bagua można nakładać na plan miejsca, którego feng shui chcemy zdiagnozować, niezależnie od jego rodzaju, przeznaczenia czy rozmiaru. Dzięki tej elastyczności można diagnozować interesujące nas sfery życia i w razie potrzeby modyfikować te ich elementy, które uzna się za niekorzystne.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz