poniedziałek, 24 czerwca 2013

Sabaty czarownic




Sabaty były imprezami, na których czarownice spotykały się z diabłami, oddając mu cześć, odbierając rozkazy. Pomysł tych spotkań był późnym uzupełnieniem wierzeń w czary.

Niemniej jednak osoby które uprawiały czary spotykały się w grupach, w odosobnionych miejscach. Opisy sabatów jednak nie odzwierciedlają prawdy. Tysiące kobiet twierdziło, że brały w nich udział, podczas gdy naprawdę spały spokojnie w domostwach. Do zeznań zmuszano ich w czasach polowania na czarownice. Kościół katolicki chciał wyplenić Magie, Gusła za pomocą twardych reguł. W Europie osobę oskarżoną o magię zmuszano do wydania innych uczestników spotkań z Diabłem. 

Obrazy tych wydarzeń różnią się znacznie. Wiedźmy udawały się na sabaty po zmierzchu, wykonując miotły i inne narzędzia do lokomocji. Potwierdzały diabłu swą lojalność, zdawały relację ze złych uczynków i stosowały wskazówki, a Szatan nagradzał je lub karał.
Następnie ucztowano, tańczono.
W XVII wieku Pierze de Lance, znany francuski łowca czarownic, zarejestrował wiele przypadków orgii w lasach w Krajach Basków. 



Świętokradztwo i bluźnierstwo dominowały w innych regionach. W Szkocji możliwe, że w reakcji na surowy prezbiteriański reżim, sabat i sprośne uczty wyglądały niemal jak normalne wiejskie zabawy.

Prawdopodobnie sabaty odbywały się regularnie:
-31 X ( Halloween)
-30 IV – ( Noc Walpurgii)
i w czasie 4 pogańskich świat :
- 2 II- Wniebowstąpienie
-23 VI – Noc Świętojańska
- 1 VIII – święto plonów
- 21 XII- święto Tomasza 



Istnieje wiele historii odnośnie skazywania czarownic na śmierć. W 1597 roku William Komers, chłopiec z Nottingham, oskarżył 13 kobiet o rzucenie nań uroku. W 1616 roku 13 letni Jon Smythe z Leicester doprowadził dopowiedzenia 9 wiedźm. 
 
Dzieci opowiadały dziwne historie lub stymulowały transe i ataki, podczas których pozorowały wymiotowanie. Często dzieci obracały się przeciwko krewnym.
W krajach Basków, jeśli czarownica nie przyznała się do winy, rodzinny majątek mógł zostać skonfiskowany.
Najbardziej znaną historią była Histeria w Salem w 1692 roku, kiedy dzieci obwiniły dorosłych o spowodowanie ich dziwnych zachowań. Bujna wyobraźnia przyczyniły się do śmierci wielu niewinnych osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz